Zdravý životný štýl : Kozie mlieko, syry

By | 16:58 10 comments
Pozitívne účinky kozieho mlieka poznali už naši predkovia, preto kozie mlieko nazývali: „elixír krásy a dlhovekosti". Liečebné účinky kozieho mlieka zaručujú nie len dlhoročné skúsenosti ale aj vedecké štúdie. Kozie mlieko pôsobí priaznivo na ochorenie tráviaceho traktu a orgánov. Zlepšuje trávenie, lieči precitlivenosť žalúdka, ako aj potravinové alergie. Neobsahuje kazein, ani laktózu, preto je vhodná náhrada kravského mlieka aj pre ľudí s alergiou na mlieko, laktózu.
Kozie mlieko je bohaté na minerály, vitamíny a stopové prvky. Obsahuje: horčík, draslík, sodík, mangán, vitamíny A, B, C,E,D ako aj kyselinu listovú.
Je prevenciou nádorových ochorení: Koza neochorie rakovinou. Jej telo si dokáže vytvárať účinné protilátky. Predpokladá sa, že u ľudí, ktorí pijú kozie mlieko, bude predpoklad ochorení rakovinou nižší.


Mlieko je základom výživy hlavne mláďat savcov, ktorí z neho získavajú nielen vitamíny a minerály, ale i ďalšie prospešné látky, najmä potrebné pre upevnenie imunity. Mlieko vo výžive dospelých je spornou záležitosťou. Názory odborníkov na zdravú výživu sa líšia – jedný ich vychvaľujú najmä ako zdroj vápnika, iný zatraťujú a tvrdia, že je zdrojom zahlienovania čriev a že si dospelý organizmus človeka z mlieka nedokáže vziať vápnik. V jednom sa však odborníci zhodujú – keď už mlieko, tak radšej kozie alebo v podobe zakysaných nápojov a jogurtov. Chuť kozieho mlieka je menej sladká než kravského. To je asi najväčší chuťový rozdiel.Traduje sa, že pre človeka je kozie mlieko lepšie stráviteľné než kravské, má totiž priaznivejšie zloženie pre nás a aj menej tuku než kravské mlieko.Kozie mlieko má odlišné zloženie než mlieko kravské a vďaka nemu je znášané bez problémov i alergikmi. Kozie mlieko sa používa v ľudovom liečiteľstve ako liek na rôzne formy ekzémov a vyrážok u detí. Dospelí zasa uvítajú jeho blahodárny vplyv pri prevencii nádorových ochoreniach a tiež jeho pozitívnu úlohu pri stresu a migrénách. Okrem toho má protizápalové účinky a posiluje imunitný systém. Pochutnať si môžete na koziom mlieku, kozích syroch a tvarohu, a to väčšinou ochutených bylinkami, nápojoch z kozieho mlieka i na syrovátke alebo jogurtu.

 • Je prevenciou nádorových ochorení: Predpokladá sa, že u ľudí, ktorí pijú kozie mlieko, bude predpoklad ochorení rakovinou nižší.
 • Stres a migrény: Pokiaľ zo svojho ledálničku vylúčite kravské mlieko a nahradíte ho kozím, môže dôjsť k výraznému zníženiu počtu migrén a k jej menej obtažnému priebehu.
 • Reumatické bolesti: Kozie mlieko má protizápalové účinky a tak pozitívne ovplyvňuje reumatické stavy.
 • Posilenie imunity: Vďaka svojmu zloženiu kozie mlieko posiluje imunitu a znižuje tak výskyt a veľké množstvo chorôb.
 • Alergie a ekzémy: Kozie mlieko neobsahuje bielkovinu kaseín, ktorá je obsiahnutá v kravskom mlieku. Má sa pritom za to, že až 60 % populácie je viac či menej na túto bielkovinu alergická. U kožných ekzémov pomáhajú kúpele najmä v kozej syrovátke.
 •  Ochorenia tráviacého traktu, pečene a slinivky: Kozie mlieko pomáha vďaka svojmu zloženiu i pri týchto ochoreniach. Znižuje zahlienenie organizmu a svojím zásaditejším charakterom, než má mlieko kravské, tiež tráviací trakt udržuje v lepšom chode. 
 • Kozie mlieko nemusíte len konzumovať. Z kozieho mlieka sa vyrábajú prírodné kozmetické prípravky – krémy, pleťové masky, púdry, kúpeľové soli – to všetko podporuje regeneráciu, vláčnosť a pružnosť pokožky, chráni ju pred škodlivými vplyvmi životného prostredia a spomaluje jej stárnutie.

Ja sa musím priznať, nepatrím k priaznivcom čistého mlieka a len s veľmi veľkým prekonaním by som vypila celý pohár. Zato milujem syry a všetky ostatné produkty vyrábané z kozieho mlieka. Neviem si predstaviť raňajky bez tejto pochúťky a už ani rannú kávu bez prídavku kozieho mlieka. Sýta potom vydržím až do obedňajších hodín. Je to doslova pochúťka a ja sa už večer pri zaspávaní teším, ako ráno vstanem a poriadne sa ojem :D Nikdy som takýto stav nemala a ráno mi vyslovene nechutilo, ledva som do seba dostala trocha vody.  Keďže som  maškrtník a milujem všetko sladké, s kozieho mliečka som minule ukuchtila  klasický vanilkový puding. Namiesto cukru som pridala pár diabetických sladidiel, ďalej píškóty a jahody. Verte mi, že puding bol do sekundy preč :D Mňamka
Patríte aj vy k milovníkom kozieho mlieka? Pre mňa je to jasný víťaz. Nie len že je veľmi zdravé a zdravie vám aj udrží, ale je aj ľahšie stráviteľné. Navyše mám krvnú skupinu A a pri tej je kozie mlieko ako náhrada kravského ideál. Napíšte nám svoje tipy a rady, čo všetko pripravujete z kozieho mlieka vy, budeme sa tešiť! :)

Marry


10 komentárov: Leave Your Comments

 1. Ahoj ak mozem tak kupuj tieto vyrobky radsej na salasi ako v obchode, pretoze tie pasterizovane z obchodu nemaju uz so zdravym nic spolocne

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj, veľmi rada by som kupovala priamo z nejakej farmy alebo salaša, ale bohužiaľ , nikde poblízku o takom niečom neviem :( a predpokladám že aj trvanlivosť výrobkov priamo zo salaša bude veľmi nízka, teda behať každý deň po nové produkty by som naozaj nestíhala...:/

   Odstrániť
 2. zaujímavý článok :) už dávnejšie som vedela o tom stravovaní podľa krvných skupín a na moju 0 to sedí dokonale!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. no, mne tiež, až som bola prekvapená...

   Odstrániť
 3. Ja si kupujem kozie syry priamo z farmy. Mlieko mi, naopak, príde oveľa sladšie ako kravské. To mi veľmi nechutí.
  www.isabelle.sk

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. 4o by som dala zato aby mi čisté kozie mlieko chutilo viac ako kravské :D Koľko ti vydržia produkty priamo z farmy bez úprav čerstvé??

   Odstrániť
 4. Mnam, akurat tento vikend som mala kremovu polievku z medvedieho cesnaku s kozim syrom :)

  Tina z Make up Addict

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mňamííí :)) tak to musela byť pochúťka ! :)

   Odstrániť
 5. Milá Marry, já miluju všechny sýry, zakysané výrobky, jogurty, kefíry...ale nesmí to být kozí. Já vím, že je to zdravý, ale...já ten puch a chuť prostě nesnesu. Jako malou se mě na to snažila nalákat babička, jelikož mají kousek velkou kozí farmu. Nosila sýry výborně ochucené a já v tom přesto cítila tu hnusnou kozinu! Takže já žehnám kravám:-D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. haha Lucka :)) ďakujem za koment !, každý máme to svoje a pokiaľ ti kravské mliečko nespôsobuje žiadne problémy, bola by hlúposť nasilu piť niečo iné, čo ti nechutí..Kôli zdravotným problémom som bola nútená hľadať iné alternatívy a našťastie pre mňa, mi aj veeeeľmi chutia :))

   Odstrániť

Thank you for your comments ;)
Ďakujeme za vaše komentáre ;)