Téma: Starostlivosť o pokožku v lete, alebo "Ako sa opáliť, ale nespáliť"

By | 14:57 7 comments
Pomaly ale isto prichádza leto a s ním aj dovolenky, zábava, kúpaliská, studené drinky a sladký oddych :)
Konečne si môžete aspoň v jednom ročnom období dopriať viac času na seba a zabudnúť na make-up, šminky a skoré vstávanie, kvôli úprave zovňajšku. Avšak viac ako v ktoromkoľvek ročnom období je práve leto a slnko hroziacim nebezpečenstvom pre našu pleť. Preto je dôležité nezabúdať na jej správne ošetrenie...Práve slnečné žiarenie má na svedomí predčasné starnutie pleti, vznik pigmentových škvŕn či nebodaj až melanómov. Mylné je tiež presvedčenie, že slnečné žiarenie zlepšuje akné. Odporúča sa preto používať kvalitné hydratačné krémy a určite je dobré vsadiť na pravidelnosť, ktorá sa vypláca. 


Slnko je zdrojom rôznych svetelných lúčov,  hlavne UVA, UVB a UVC. UVB lúče nám pomáhajú pri tvorbe vitamínu D, ktorý je nevyhnutný na viazanie vápnika v kostiach, viditeľné svetlo má antidepresívne účinky a infračervené lúče sú zdrojom tepla, zahrievajú našu pokožku (alarmujúci signál, aby sme sa vyhýbali spáleniu). Avšak v prípade, že je vystavenie sa slnku prehnané, UVA a UVB lúče môžu byť veľmi škodlivé! Jednoducho povedané, môžu spôsobiť popáleniny a byť impulzom k vzniku fotosenzitívnych reakcií (patologické príznaky na koži pod vplyvom vonkajších činiteľov a slnka). Pri dlhodobom pôsobení sú UVA a UVB lúče zodpovedné za starnutie kože a predovšetkým predstavujú rizikový faktor pre vznik rakoviny kože.

Výber opaľovacieho krému závisí od toho, akú krajinu sa hodláme navštíviť. Čím bližšie je krajina lokalizovaná k rovníkovej oblasti, tým vyšší ochranný faktor je potrebné zvoliť. Samozrejme, dôležité je poznať svoj kožný fototyp, čiže odpoveď našej kože na slnečné žiarenie. SPF (sun protecting faktor) je číslo, ktoré vyjadruje koľkokrát dlhšie sa môžeme opaľovať s naneseným krémom bez toho, aby sa naša pokožka spálila. SPF 10 napríklad znamená, že na slnku môžeme pobudnúť desaťkrát dlhšie, ako je prirodzená doba ochrany našej kože. Pri kúpe krému treba skontrolovať, či krém súčasne obsahuje UVA aj UVB filtre. Vzhľadom na to, že najmenej 40 % lúčov preniká až 50 cm pod hladinu vody, treba vedieť, že použitie krémov odolných voči vode nás chráni približne štyridsať minút počas pobytu vo vode. Opaľovacie krémy je potrebné nanášať minimálne dvadsať minút pred opaľovaním, v dostatočnom množstve a aplikáciu treba pravidelne opakovať. Prípravky treba nanášať vždy v dostatočnom množstve, pretože len dostatočná dávka zabezpečí udávanú výšku fotoprotekcie. Pri nanášaní krému nezabúdajte natrieť naozaj všetky odhalené partie, teda aj ušnice, nos či priehlavky nôh. Existujú na to šikovné ochranné tyčinky s vyšším ochranným faktorom. Ak sa chystáte tento rok k moru krémy, ktoré si pribalíte by mali mať faktor SPF 30-50! 

Pri výbere opaľovacieho krému možno rozlíšiť dva typy účinných látok. Chemické filtre v opa­ľovacích krémoch žiarenie absorbujú, fyzikálne filtre blokujú prienik slnečného žiarenia do pokožky. Malé deti a alergici by rozhodne mali uprednostniť prípravky na báze fyzikálnych filtrov. Oba druhy ochranných prostriedkov proti slnku majú svoje výhody i nevýhody. Preto sa v súčasnosti vyrábajú aj produkty, ktoré obsahujú chemické i fyzikálne filtre zároveň a snažia sa využiť to najvýhodnejšie z oboch skupín sú to tzv. organické filtre, ktoré sú súčasťou aj prípravkov Photoderm.

Bioderma a jej produkty radu PHOTODERM sú zárukou optimálnej, rovnomernej a nepretržitej ochrany pred celým spektrom UV žiarenia. Patent bunkovej bioochrany® bezprostredne chráni bunky pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. Má trojitý účinok: aktivuje prirodzenú ochranu, chráni bunkovú DNA, je prevenciou proti starnutiu kože. Maximálna anti-UVB ochrana účinne chráni pokožku pred spálením a tým pred potenciálnym nebezpečenstvom opakovaného a dlhodobého pobytu na slnku. Všetky krémy a spreje majú hodvábnu, veľmi ľahkú textúru, veľmi dobre a rýchlo sa rozotierajú a nezanechávajú žiadnu mastnú vrstvu. Nespôsobujú tvorbu komedónov a sú vode odolné. Navyše sú veľmi dobre tolerované detskou s aj tou najcitlivejšou pokožkou. Dokonca v tejto rade nájdete aj krémy pre ľudí s alergickými rekaciami na slnko. Celý sortiment týchto produktov, vytriedených podľa vášho typu pokožky môžete nájsť TU. Ak nás sledujete pravidelne tak viete, že na našom blogu práve prebieha súťaž o produkty Photoderm od Biodermi. Ak ste sa ešte nestíhli zapojiť viac info nájdete tu ---> GIVEAWAY!!! <----


Známe porekadlo vraví: všetko s mierou! Prirodzené obranné mechanizmy chránia našu kožu pred pôsobením slnečného žiarenia len do určitej miery. Bez dostatočnej ochrany pokožky a prevencie pred pôsobením neviditeľného ultrafialového žiarenia môže dôjsť k vzniku nezvratných zmien. Naša koža si pamätá všetko, aj keď my sme už dávno zabudli...

M&M


zdroje:

7 komentárov: Leave Your Comments

 1. a ked sa tým budem natierať to ma ale potom vobec neoplatí nie ?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Opáli ťa, ale krém treba aplikovať vždy aspoň 20 minút pred tým ako výjdeš na slnko, aby sa látky stihli vpiť do pokožky a aktivovať a nevytvárali len akúsi bariéru. Photoderm prípravky obsahujú organické filtre čo znamená že na jednej strane absorbujú to žiarenie a na druhej pokožku chránia. Na rozdiel od ochranných krémov ktoré iba blokuj to žiarenie. Výber vhodného opaľovacieho krému samozrejme vždy závisí od fototypu aký človek má ... Človek s bledou pokožkou náchylnejšou na spálenie by mal vždy používať vyšší faktor. Všeobecne sa však pri mori odporúča používať faktor 30. Ak ideš iba niekde na záhradu alebo na kúpalisko postačí polovica :)

   Odstrániť
  2. ale menej ako 15 by som už neodporúčala ... Veď už aj na make-upoch nájdeme SPF 30 či dokonca 40! Dôležité je natierať sa pravidelne a nevychádzať na slnko medzi 11 tou a 15 tou hodinou!!!! Ešte to som zabudla zdôrazniť! :)

   Odstrániť
 2. bolo by super u Vás vyhrať GA a vyskúšať na vlastnej koži účinky Biodermy :) akurát som sa dnes opalovala,natrela som sa však len SPF10,viem,že by som sa mala vyšším :/ musím sa poučiť do budúcna,lebo ako ste napísali,koža si pamätá aj to,čo sme my už dávno zabudli.
  Vdaka za super poučný článok,krásny horúci deň kočky :o)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Lucka budeme ti držať palce :)
   SPF 10 je stále lepší ako nemať žiadny :) Leto ešte len začalo takže určite sama prídeš nato aký faktor je pre teba najlepší... veľa ľudí sa bojí toho, že s vysokým faktorom sa neopália, všetko je to o správnej príprave na opaľovanie, fototype a starostlivosti aj po opaľovaní. Čo z toho že sa niekto za jeden deň opáli na černoška, keď ďalší mesiac na to sa to z neho lúpe, že?
   Aj tebe krásny deň :)

   Odstrániť
 3. biodermu som ešte nemala možnosť vyskúšať ale tieto vyrobky vyzeraju zaujimavo, mne minule spalilo plecia na zahrade a čelo tak dufam že sa to už nestane budem davať pozor :))

  http://romy-page.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť

Thank you for your comments ;)
Ďakujeme za vaše komentáre ;)